Jakie wypełnienie do patchworku wybrać?

Gdy zaczynałam swoją przygodę z patchworkiem, do wypełniania quiltów używałam przede wszystkich tanich wypełnień poliestrowych (tzw. owata) z Allegro. Kusiły mnie nie tylko śmiesznie niską ceną, która miała tym większe znaczenie, im większa była powierzchnia narzuty :) Miały rówież różną puchatość, niektóre były bardzo grube i dawały fajny, przestrzenny wygląd pracy. Niestety, po jakimś czasie okazało się, że mają również minusy - włókienka migrują na zewnątrz pracy, a cała puchatość po roku znikna - wypełnienie zbija się w płaski placek. Moja piękna narzuta z czarnym borderem po kilku latach wygląda tak:

Migrujące włókna wypełnienia poliestrowego

Zaczęłam szukać innych możliwości i w ten sposób odkryłam wypełnienia bawełniane oraz mieszanki, wyprodukowane specjalnie do prac patchworkowych i quiltingu. Okazało się, że istnieje nawet specjalnie przygotowany poliester, który nie migruje na drugą stronę patchworkowej kanapki! Okazało się, że w sprzedaży dostępne są różne rodzaje wypełnień, a wybór właściwego nie jest łatwą sprawą. Poniżej zebrałam dla Was podstawowe informacje o rodzajach wypełnień; mam nadzieję, że to ułatwi Wam wybór :)

Rodzaje włókien

Wypełnienia mogą zostać wyprodukowane z różnych rodzajów materiału. Każdy z nich ma inne właściwości, daje inny efekt na gotowej pracy i ma inną cenę :) Najpopularniejsze typy wypełnień to:

Bawełniane

Dobrze pasuje do bawełnianego wierzchu kanapki :) Wyprodukowane z naturalnych włókien, które dają miękkość i komfort.

Świetnie nadaje się do pikowania zarówno maszynowego, jak i ręcznego. 

Ma tendencję do kurczenia się, co daje ciekawy, pomarszczony efekt na narzutach ale jest niepożądane na quiltach przeznaczonych do powieszenia na ścianie. 

Bawełniano-poliestrowe

Wyprodukowane z mieszanki włókien bawełnianych i poliestrowych w proporcji 80/20. Posiada zalety wypełnienia bawełnianego, ale jest grubsze. 

Poliestrowe

Najgrubsze z wypełnień i bardzo ciepłe - nie przepuszcza powietrza - a przy tym lekkie.

Nie kurczy się i nie deformuje, świetne do quiltów wieszanych na ścianach, jak również do technik trapunto. 

Puchate wersje tego wypełnienia mają tendencję do spłaszczania się z upływem czasu.

Przy ciemnych tkaninach jasne niteczki poliestru, który nie został specjalnie przygotowany, migrują na drugą stronę i stają się widoczne. 

Wełniane

Jest bardzo lekkie i ciepłe, znakomite do narzut zimowych.

Jest odporne na zagniecenia, zachowuje swój kształt i jest sprężyste. Często wykorzystywane z tego powodu w pracach, które są przeznaczone do wystawiania. 

Najdroższe ze wszystkich wypełnień. 

Bambusowe

Wykonane z mieszanki 50% bambusa i 50% bawełny organicznej.

Jest bardzo dobrze oddychające i idealnie nadaje się do pikowania maszynowego. Posiada naturalne właściwości antybakteryjne. 

Lekkie i cienkie, doskonałe na letnie quilty. 

Technologia produkcji

Wypełnienia różnią się również technologią produkcji.

Wypełnienia mogą być igłowane (ang. needle punched). Technologia produkcji polega na wielokrotnym mechanicznym udzerzaniu igłami z haczykami, przez co następuje naturalne filcowanie materiału. Im bardziej włókno jest igłowane, tym gęstsze i silniejsze się staje. Przy stosowaniu tej metody nie ma potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych do wiązania włókien.

Wypełnienia mogą posiadać (lub nie) dodatkową siatkę (ang. scrim) wzmacniająca konstrukcję. Siatka to cienki arkusz polipropylenu, który jest igłowany na jednej lub więcej stronie wypełnienia. W wypełnieniach Pellon jako siatki stosowane są jedynie bardzo lekkie tkaniny. Dzięki temu wypełnienie staje się zwarte i trwałe, a jednocześnie miękkie i łatwe w pikowaniu maszynowym. Trudniej jednak pikować takie wypełnienie ręcznie. Dzięki siatce maksymalna możliwa odległość między liniami pikowania jest dużo większa. Jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z siatką ułóż je w taki sposób, aby siatka znalazła się na dole pracy

Kolory wypełnień

Dobierając wypełnienie, warto również zwrócić uwagę na jego kolor i dobrać go do kolory tkanin stanowiących wierzch pracy. Pamiętam, jak do jednego z pierwszych białych quiltów użyłam naturalnego wypełnienia bawełnianego i okazało się, że całość zyskała nieciekawy, żółty kolor. Jak uniknąć tego efektu?

Naturalne

Kolor naturalnej bawełny - ecru/jasnobeżowy. Świetnie nadaje się do stosowania z ciemnymi tkaninami. Użyte z białym/jasnym wypełnieniem może prześwitywać (przebijać) na drugą stronę i dawać efekt niepotrzebnego przyciemnienia.

Bielone

Powstaje przez wybielenie naturalnej bawełny. Ma kolor biały. Zalecane do użycia z białymi i jasnymi tkaninami, ponieważ nie prześwituje (nie przebija) na drugą stronę materiału. 

Czarne

Barwione na kolor czarny mieszanka bawełniano - poliestrowa, szczególnie polecana do ciemnych tkanin.

Gęstość (maksymalna odległość) pikowania

Profesjonalne wypełnienia zawsze mają podany parametr maksymalnej odległości między przeszyciami pikowania. Czym ryzykujesz, jeśli wypikujesz pracę w większych odległościach niż zalecane lub użyjesz tanich wypełnień które w ogóle nie podają tego parametru? Z biegiem czasu wypełnienie będzie sie przesuwać, rozwarstwiać lub zbijać w rogach pracy (zupełnie jak stara kołdra). 

Wypełnienia naturalne bez siatki zwykle pozwalają na pikowanie nie rzadziej niż co 10 cm; wypełnienia sztuczne i mieszanki pozwalają zwiększyć tą odległość nawet do 25 cm! Jeśli zależy Ci na trwałości Twojej pracy, to jest to najważniejszy parametr wypełnienia, który powinien być brany pod uwage. 

Marki wypełnień

Istnieje wiele firm produkujących wypełnienia do patchworku i quiltingu. W USA szczególnie popularne są: Quilter's Dream, Pellon, Hobbs, Warm & Natural. 

Porównanie wypełnień Pellon

W naszej ofercie znajdziesz różne wypełnienia marki Pellon. Poniższa tabela porównuje ich najważniejsze parametry, o których pisałam powyżej. 

ProduktWłóknoGrubośćSkurcz

Max odległość pikowania

Pikowanie ręcznePikowanie maszynoweJasne tkaninyCiemne tkaniny
A - bawełniano - poliestrowe Natures Touch 80/20 bez siatki

80% bawełna, 20% poliester

1,5 mm2-3%10 cm✦✦✦✦✧✦✦✦✦✦✦✦✦✧✧✦✦✦✦✧
E - bawełniano - poliestrowe Natures Touch  80/20 z siatką80% bawełna, 20% poliester1,5 mm2-3%20-25 cm✦✦✧✧✧✦✦✦✦✧✦✦✦✧✧✦✦✦✦✧
F - naturalne Natures Touch z siatką100% naturalna bawełna1,5 mm3-5%20-25 cm✦✦✧✧✧✦✦✦✦✧✦✦✦✧✧✦✦✦✦✧
G - bielone Natures Touch z siatką100% bielona bawełna1,5 mm3-5%20-25 cm✦✦✧✧✧✦✦✦✦✧✦✦✦✦✦✦✦✦✧✧
N - naturalne Natures Touch bez siatki100% naturalna bawełna1,5 mm3-5%10 cm✦✦✦✦✧✦✦✦✦✧✦✦✦✧✧✦✦✦✦✧
P - poliestrowe Quilters Touch100% poliester6,3 mm0-2%10 cm✦✦✦✦✦✦✦✦✦✧✦✦✦✦✦✦✦✧✧✧

Tips & tricks

  • Warto kupować wypełnienia w dużych szerokościach, zawsze można je pociąć na mniejsze kupony. 
  • Jeżeli planujesz dużą narzutę a nie masz pod ręką wypełnienia w jednej części, możesz zszyć ze sobą mniejsze fragmenty. W tym celu ułóż je obok siebie tak, aby stykały się krawędziami i zszyj bardzo szerokim i rzadkim zygzakiem. 
  • Jeśli chcesz uniknąć skurczenia się wypełnienia bawełnianego, możesz je zdekatyzować. Jak to zrobić, przeczytasz w naszym poradniku
  • Jeśli zaczynasz pracować z nowym wypełnieniem (marki albo rodzaju, którego do tej pory nie używałaś), warto zrobić próbę jak wypełnienie zachowuje się w pikowaniu i w praniu. W tym celu przygotuj testową pracę: wytnij z wypełnienia kwadrat o wielkości ok. 40 - 50 cm.  Skanapkuj go między 2 warstwami bawełny. Następnie wypikuj wykorzystując ten sam wzór w tej samej skali, który planujesz na docelowej pracy. Przyszyj lamówkę. Wypierz pracę w taki sam sposób, jak zrobiłabys to z prawdziwą narzutą (np. w pralce w 30 st.). W ten sposób sprawdzisz, jak zachowa sie wypełnienie po praniu i jaki efekt wizualny uzyskasz. 

Mam nadzieję, że z naszym przewodnikiem wybranie wypełnienia będzie teraz łatwiejsze :)

wasza Pani Szpilka

Related products

Wypełnienie 240 cm bawełniane bielone z siatką Wypełnienie 240 cm bawełniane bielone z siatką 2
niedostępne
Wypełnienia bawełniane

Wypełnienie 240 cm bawełniane bielone z siatką

Pellon
BT-GB-96
7,50 zł
75,00 zł za mb
Wypełnienie 100% bawełniane firmy Pellon seria Natures Touch o szerokości 240 cm w kolorze białym (bielone), z dodatkową siatką wzmacniającą, która umożliwia zwiększenie odległości między pikowaniami nawet do 25 cm! Bardzo lubiane przez twórców quiltów i patchworków oraz innych prac rękodzielniczych.
Wypełnienie 240 cm bawełniane naturalne bez siatki Wypełnienie 240 cm bawełniane naturalne bez siatki 2
niedostępne
Wypełnienia bawełniane

Wypełnienie 240 cm bawełniane naturalne bez siatki

Pellon
BT-NB-96
6,90 zł
69,00 zł za mb
Wypełnienie 100% bawełniane firmy Pellon seria Natures Touch o szerokości 240 cm w kolorze naturalnym (niebielone), bardzo lubiane przez twórców quiltów i patchworków oraz innych prac rękodzielniczych. 
Wypełnienie 240 cm bawełniane naturalne z siatką Wypełnienie 240 cm bawełniane naturalne z siatką 2
niedostępne
Wypełnienia bawełniane

Wypełnienie 240 cm bawełniane naturalne z siatką

Pellon
BT-FB-96
6,50 zł
65,00 zł za mb
Wypełnienie 240 cm bawełniano-poliestrowe naturalne bez... Wypełnienie 240 cm bawełniano-poliestrowe naturalne bez... 2
niedostępne
5,50 zł
Wypełnienie 80% bawełniane - 20 % poliestrowe firmy Pellon seria Natures Touch o szerokości 240 cm w kolorze naturalnym (niebielone), bez dodatkowej siatki wzmacniającej. Bardzo lubiane przez twórców quiltów i patchworków oraz innych prac rękodzielniczych.
Wypełnienie 240 cm bawełniano-poliestrowe naturalne z siatką Wypełnienie 240 cm bawełniano-poliestrowe naturalne z siatką 2
niedostępne
5,50 zł
55,00 zł za mb
Wypełnienie 240 cm poliestrowe Wypełnienie 240 cm poliestrowe 2
niedostępne
Wypełnienia poliestrowe

Wypełnienie 240 cm poliestrowe

Pellon
BT-PB-96
4,90 zł
49,00 zł za mb
Wypełnienie 100% poliestrowe z domieszką silikonu firmy Pellon seria Quilters Touch o szerokości 240 cm, bardzo lubiane przez twórców quiltów i patchworków oraz innych prac rękodzielniczych.  Wypełnienie z metra tniemy co 10 cm. Kupując 1 szt. otrzymujesz prostokąt o wymiarach: 240 cm x 10 cm. Łatwe w użyciu, doskonale się pikuje, zarówno maszynowo jak i...

Comments

Produkt został dodany do listy ulubionych
Produkt dodany do porównania.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej, jak je wyłączyć.